Zirconium Crowns treatments Turkey

We offer the latest dental technology operated by highly experienced dental professionals. Founded in 2000 by Turkey Antalya’s most popular dental...
A healthy and beautiful smile is the best thing of any person. But if something is wrong with the teeth, many have difficulties in communication and...
Zirconium also called Zirconia (Cercon) is rapidly becoming the material of choice for dental crowns.
Using one dental implant for two teeth - One dental implant cannot be used for two teeth. Dental bridges can be used to support multiple missing...
WHAT IS THE ZIRCONIUM CROWN?
Do you want to learn about Zirconium Crowns to discover if zirconium crowns are the right choice for you?
Zirconium also called Zirconia (Cercon) is rapidly becoming the material of choice for dental crowns. It is a very strong material able to withstand the wear and tear of every day use. Aesthetically, it is translucent very similar to a natural tooth, reflecting light in much the same way. This means that Zirconium, Zirconia has a very aesthetic effect, which may be important if your new crowns are to be at the front of your mouth and is particularly relevant in cases where the crowns will be seen beside natural teeth.
 
Metal free from our own Dental Laboratory
  • High translucency
  • No black margins
  • Extremely solid
  • Absolutely metal free
  • Excellent biocompatibility
These are the porcelains in which we attain a more aesthetic appearance thanks to the white colored alloy that is used instead of metal as infrastructure. Thus, prosthesis assumes an aesthetic appearance that is much closer to natural teeth. It reflects light and it doesn’t reflect a dark color line on the gingiva level since the infrastructure is made of white colored alloy. It is in complete harmony with human body and doesn’t cause allergy.
Since zirconium supported porcelains feature a high resistance of 900 megapascal, they can be comfortably used on the posterior molar teeth either. This is a state-of-the-art technology that is so aesthetic and elegant to permit light in addition to its strength.
The preparation of zirconium supported prosthesis is the same as the alternatives. The difference starts only at the laboratory phase. Such prostheses are produced by computer assisted devices featuring CAD CAM technology. The patient is scanned by means of optical readers with the measurements taken from the mouth and shaped by milling cutter systems without touch of hand. The data that is formed with the help of cameras is loaded on the computer and designs (CAD) are obtained and produced (CAM).
What exactly is Zirconium?
In the most simplest terms: Zirconium is obtained mainly from zircon mineral and it is a component that has a hardness similar to copper and is lighter than that of a steel.
Why choose Zirconia crowns ?
Zirconium/ zirconia is biocompatible, non allergic, non electrical conductive material with the unique specification of letting light pass through so that the crown appears to be a natural tooth. Zirconinum/zirconia also provides the extra comfort that it would not break or chip over a period of time as against a full porcelain crown to which this is occasionally known to happen.
Porcelain is the traditional material used for new crowns. Full porcelain however may chip or break. This is overcome by making the crowns from metal, in this case the metal being zirconia, then fusing porcelain to the outside.
The zirconia metal provides the strength whilst the porcelain provides the outward appearance on a normal tooth. Zirconium crowns allow light to pass through as with a normal tooth giving a natural look, unlike other metal cores which block the light. Some resources are also calling them as Non-Allergic Crowns and say Zirconia is”Biocompatible” because the body does not reject it. Unlike Amalgam Fillings and metal alloys, the human body accepts zirconium, zirconia as a natural material, so you would not need to worry about allergies or adverse reactions.

Comments

İşinde uzman, disiplinli bir ekip ID:12
5
İşinde uzman, disiplinli bir ekip, Teşekkürler.
I am very happy with the results ID:2
5
Dental Bonding, Teeth Whitening I had my teeth whitened and 6 composite bonding. I am very happy with the results, the staff are very friendly and Dr Burak was excellent throughout my treatment.
Technically well-equipped clinic ID:29
5
Dental Implants Very friendly staff, thanks to Dr Burak. It was all fine. I had 3 implants and all finished in a week. Technically well-equipped clinic, thank you once again. Dear Eva; Thank you for your feedback. It is very important. Wish you a healthy life.
Kliniğin dizaynı modern. ID:14
5
01.06.2019 cumartesi günü saat 14:00'da oluşturulan randevuma zamanında gittim. Randevuya vaktinde gitmeme rağmen zamanında alınmadım ve beklemek zorunda kaldım. Giriş kapısında hasta karşılama ve kayıt oluşturan hanımefendinin konuşma üslubu hiç hoşuma gitmedi. Kliniğin dizaynı modern. Doktorun asistanı ve/veya yardımcısı hanımefendinin hal hareketleri ve konuşma üslubu hiç hoşuma gitmedi.6 yaşındaki oğlumu oda dan çıkarma şekli konuşma tarzı dişçi koltuğunda iken sinirlerimi iyice bozdu. Bu veya benzeri kliniklere insanların gitme sebebi daha iyi hizmet alabilmek hem tıbbı açıdan hemde ağırlanma şeklinden tutun uğurlanma biçimlerine kadar özen ve itana isteyen insanlar tarafından tercih sebebidir. Lakin bu standartları sağladığını düşünen (keza estetik anlamda da bende sağladığını düşünüyorum.) Ama çalışan personel anlamında bunu söylemek benim kendi düşünceme göre pek de mümküm değil. 3 adet dolgu yaptırdım.pazartesi günü için ise 2 adet dolgu yapılması için randevu oluşturuldu.hekim olarak ilgili alakalı sorulan sorulara sabırla cevap veren kibar ve nazik bir doktordu. Ailemin tavsiyesi üzerine gittim. Yaşadığım süreç ve gözlemlerim açıkça bu şekildedir. Tavsiye olarak bu kliniği önerirmiyim evet öneririm ama dediğim gibi personelin bazı konularda daha hassas olması ve konuşma üsluplarına da dikkat etmesi şartı ile... 03.06.2019 pazartesi günü 09:00 da oluşturulan randevuma yine zamanında ve daha öncede bahsetmiş olduğum gibi dolgularımı yaptırmak için gittim.isletmenin yapmış olduğum yorumu okumuş ve dikkate almış olduğunu gördüm. Insanın karşısında muhattap bulabilmesi ve birebir şikayetinizi dinleyip daha iyi nasıl olabilir diye düşünmeleri ve bunun için çaba sarfetmeleri açıkçası çok hoşuma gitti. Doktor yine ilgili işine konsantre ve güleryüzlüydü. İmplant yaptırmak ve en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.
I can smile more confidently with my composite veneers ID:8
5
I can smile more confidently with my composite veneers
I can smile more confidently with my composite veneers ID:33
5
I was looking for a better smile and I found the right place. In a hygienic and well-equipped clinic with an economic cost. I can smile more confidently with my composite veneers. Thank you, Dr Burak and lovely staffs.
Korkarak gittiğim bu klinikte implant yaptırdım ve bu kadar kolay olduğunu bilseydim ID:19
5
Korkarak gittiğim bu klinikte implant yaptırdım ve bu kadar kolay olduğunu bilseydim hiç beklemezdim ellerinize yüreğinize sağlık doktor Burak bey
Güler yüzlü çalışanlarına çok teşekkür ediyorum ID:18
5
Öncelikle güler yüzlü çalışanlarına çok teşekkür ediyorum antalyada bir çok diş hekimine gittim ama burası bir efsane işlerini severek ve paraya önem vermeden sadece işine önem veren meslegine önem veren hastalarını memnuniyetle gönderen bir klinik ilgi ve alakalarından dolayı tekrardan çok teşekkür ediyorum
İşini bilen, genç, dinamik, güleryüzlü bir ekip. ID:21
5
İşini bilen, genç, dinamik, güleryüzlü bir ekip. Ailece buraya geliyoruz. Çocuk dişçisi olması ayrı bir güzellik. Özel poliklinikler de genel olarak fiyatlar çok uçuk düzeyde. Burası için bu geçerli değil. Çok iyi bir hizmeti uygun fiyatlara alabilirsiniz. Cerrahi müdahaleler de yapılabiliyor. Muayene için ücret talep edilmiyor. Tavsiyemdir. Bilginize.
Burak Zorlu diş hekimi hem hijyenik ve kaliteli ID:25
5
Burak Zorlu diş hekimi hem hijyenik ve kaliteli dişler yapıyor kendini tercih ettiğim için çok memnun sizlerde tavsiye ederim
Herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir yer ID:13
5
Herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir yer Doktorlar ve asistanlar çok ilgili ve sıcaklardı bana çok güven verdiler korku ile oturduğum o masadan çok mutlu ayrıldım Doktoruma ve Tüm Ekibe Sonsuz Teşekkürlerimi sunuyorum gönül rahatlığıyla öneriyorum

Zorlu Dental Clinic Turkey | Antalya

Dentist Turkey Veneers About usDental Travel Turkey is a modern dental clinic that has been serving for 13 years,...
Teeth Prosthesis Price About usDental Travel Turkey is a modern dental clinic that has been serving for 13 years,...
Turkish Teeth Whitening About usDental Travel Turkey is a modern dental clinic that has been serving for 13 years,...

Pages